Virtuális számológép-múzeum
Menü
C/CE
Számológépek
Logarlécek
Egyéb
Gyártók
Keresés
Switch to English
Vissza az albumba
Sharp
PC-1201
1977-78
Sharp
EL-5100
1979

Toshiba LC-833WA

Rövid története
A Toshiba 1977-ben fejlesztette ki a T3566 jelű áramkörét, mely a szokványos számológép-funkciókon kívül egy napkijelzős órát, stoppert és ébresztőt is tartalmazott. A 12 órás rendszerben működő chip már folyadékkristályos kijelzőhöz volt csatolható, így az ezt az áramkört felhasználó első típusok, a Toshiba saját kiadású LC-833WA jelű számológépe, valamint az USA-beli Texas Instruments DataChron nevű, TI-1790-es gépe a korszakra jellemző sárga szűrőjű Epson LCD elemeket tartalmazott.

A chip nagy sikereket ért el, számos gyártó használta fel első órával-stopperrel kibővített számológépei készítéséhez. Érdemes összevetni az NDK gyártású MR 4110 típussal, mely a Toshiba chip keletnémet másolatát használta.

Gyártó:Tokyo Shibaura Electric Co., Ltd. (Japán)
Gyártási év:1977-78
Méret:6,8×13,5×1 cm
Tömeg üzemkészen:92 g
Jelleg:alapműveletes
Kapacitás:8 számjegy (bevitel és kijelzés)
8 számjegy (belső pontosság)
Működési mód:algebrai
CPU:Toshiba T3566
Regiszterek:2 általános (művelet-tárolással)
1 konstans (művelet-tárolással)
1 memória (aritmetikával)
Jellemzők:%százalékszámítás +/-előjelváltás (negatív számok közvetlen beírása) Flebegőpontos számkijelzés Sqrnégyzetgyökvonás
Kijelző:8 digites LCD (EPSON LD-380A)
Tápellátás:2×LR44 gombelem

Toshiba LC-833WA

Az LC-833WA belülről
A gép használata
A gépnek négy üzemmódja van:
  • óra, az alapüzemmód: a pontos időt mutatja: a hónap napját, az órát, percet, másodpercet, valamint a hét napját. A TM CORR kapcsoló OFF állásában, illetve a TC vagy TM CALL gomb lenyomására válthatunk át az alapüzemmódba.
  • stopper: hagyományos stopperóra funkciókat valósít meg. A TM CORR kapcsoló ON állásában, az ST/SP gomb lenyomásával indítható el a stopper.
  • időbeállítás: az aktuális vagy ébresztési időpont beállítására szolgáló üzemmód. A TM CORR kapcsoló ON állásába kapcsolva válthatunk át ebbe az üzemmódba.
  • számológép: hagyományos 8 számjegyes számológépként használható. A TM CORR kapcsoló OFF állásában, majd a C lenyomásával válthatunk számológép üzemmódba.
Érdemes megjegyezni, hogy az alapüzemmódba (időkijelzés) mindig visszatérhetünk a TM CALL (TC) gomb lenyomásával.

Az aktuális idő beállításához először a TM CORR kapcsolót ON állásba kell állítani. Mivel a hónapokat a gép nem tárolja, a napokat mindig 1-től 31-ig számolja (tehát a nem 31 napos hónapok utáni 1-jén pedig be kell állítani a dátumot 1-jére), így célszerűen lehetőség van csak a nap beállítására is: a nap számának beírása után a DT gombot kell megnyomni.

Az időpont megadása az óra és a perc négy- (három-) számjegyű számként (óópp) való beírásával, majd a TM gomb lenyomásával történik. Délutáni időpontokhoz a TM gombot kétszer kell megnyomni. Pl. 10:30 1030 TM, a 21:30 a 930 TM TM lenyomásával írható be.

Az MR4110, MR4130 típusoknál a SEC gombbal másodpercek külön is beállíthatók.

A beállítás elvégzése után a TM CORR kapcsolót vissza kell kapcsolni OFF állásba.

A stopperórához a TM CORR kapcsolót először ON állásba kapcsoljuk, majd a stopper indításához a ST/SP gombot lenyomjuk. Ekkor vált a kijelzés a tizedmásodperces számlálásra. A stopper újraindításához az ST/SP, majd a LAP/RESET (LA/RE) gombokat kell lenyomni, de ekkor a kijelzés visszavált az alapüzemmódra, tehát az ST/SP újbóli lenyomásával indíthatjuk el újra a stoppert. Részidő kijelzéséhez nyomjuk meg számlálás közben a LAP/RESET (LA/RE) gombot. Ilyenkor a LAP jelző is megjelenik a kijelzőn. Az időmérés a háttérben tovább folyik, a stopper-kijelzéshez a LAP/RESET (LA/RE) gomb újbóli lenyomásával térhetünk vissza. Az időmérés szüneteltetéséhez az ST/SP gombot kell lenyomni, ilyenkor az STP jelző jelenik meg. Az ST/SP gomb újbóli lenyomásával folytathatjuk a mérést.

Ébresztés beállításához (a TM CORR kapcsoló bármelyik állásában) először kapcsoljuk át az ALARM kapcsolót a középső (OFF) állásába, majd írjuk be az ébresztés időpontját négy- (három-) számjegyű számként (mint az aktuális idő beállításánál), majd kapcsoljuk az ALARM kapcsolót AM vagy PM állásba. A beállított ébresztési időpont az ALARM kapcsoló AM ill. PM állásba történő kapcsolásával bármikor kijeleztethető. A normál időkijelzéshez a TM CALL (TC) gomb lenyomásával térhetünk vissza.

A számológép használatához a TM CORR kapcsolót OFF állásba kell kapcsolni, majd le kell nyomni a C gombot. Innentől a gép egy hagyományos számológépként használható, de a memória tartalma az üzemmódváltáskor elvész. Az időkijelzéshez a TC gomb lenyomásával térhetünk vissza.

24 órás formátumú típusoknál (MR430, MR4130) az ALARM kapcsolónak csak OFF és ON állása van.

12 órás formátumú típusoknál az ALARM kapcsolónak OFF, AM és PM állása van, valamint a TM gomb önmagában lenyomva váltogatja az AM és PM beállítást.

Megjegyzés: a nap éjfélkor (0:00) kezdődik, ami 12:00 AM, ezután a délelőtti (AM) időadatok vannak, délben (12:00) lesz 12:00 PM, ezután a délutániak (PM). A klasszikus AM/PM rendszerben nincs 0:00 időadat, csak 12:00.

Hasonlók a gyűjteményben
Casio
CQ-1
1976-77
RFT
MR 4110
1983-90
Canon
LC-Quartz
1978-79
Design & HTML: Modulit Bt.
(C) www.arithmomuseum.com 2004-2017.