Virtuális számológép-múzeum
Menü
C/CE
Számológépek
Logarlécek
Egyéb
Gyártók
Keresés
Switch to English
Vissza az albumba
HT
PTK-1072-1
1979
Texas Instruments
TI-55
1977-81

Commodore P50

Rövid története
A Commodore 1977-re számológépek terén széles termékpalettájával nagyjából minden igényt ki tudott elégíteni. A még olcsóbb árak elérése érdekében az 1978-as újdonságokat már hong-kongi összeszerelő üzemükben tervezték gyártani, a MOS Technologies MPS 7561-es áramkörcsalád tagjainak felhasználásával lehetőség volt egy sor különböző tudású gép azonos nyomtatott áramkörrel való gyártására. Az öt elkészült típus a korábbi készülékdobozban kapott helyet, billentyűik azonban már olcsóbb előállítású, egyszínű műanyagból fröccsöntött, festett változatok voltak a korábbi, igényesebb kétkomponensű gomboknál. Az F4902-es típus pénzügyi számításokhoz, az SR4912-es és az SR9190-es algebrai logikával, az SR4921-es RPN működéssel és a P50-es szintén algebrai logikával tudományos számításokhoz készült, utóbbi programozható változatban. A japán tömegtermékek előretörése, a LED kijelzők elavulttá válása következtében a három típus nem lett akkora slágercikk, mint várták, és ez is megerősítette a vállalat vezetését abban, hogy a jövőben a személyi számítógépek fejlesztésére kell koncentrálnia az életbenmaradás érdekében. Így ez a három számológép lett végül a Commodore utolsó nagy számológépfejlesztése, a későbbiekben még néhány elegáns, vékony, már folyadékkristályos kijelzővel szerelt gép gyártását indították meg, de egy évvel később, a szériák kifutása után a Commodore a teljes számológépgyártást beszüntette.

A Decision Maker sorozat programozható-tudományos típusa (P50) inkább a tudományos típusokkal mérhető össze, mintsem a PR100-as programozható elődjével. Legfeljebb 24 lépéses programot tud tárolni, és bár minden funkció egyetlen programlépést foglal le, mindössze egy memóriaregisztere révén nemigen alkalmas komolyabb matematikai feladatok megoldására. A gép használhatóságát azonban nagyban növeli a feltétel nélküli ugrás (GOTO), valamint háromféle feltételes elágazás (SKZ, SKN, SKP a kijelzett szám nulla, negatív vagy pozitív voltától függően) lehetősége.

Gyártó:Commodore Business Machines (USA/Hong-Kong)
Gyártási év:1978
Méret:8,1×15,2×4 cm
Tömeg üzemkészen:n.a.
Jelleg:programozható tudományos
Kapacitás:8/8+2 számjegy (bevitel és kijelzés)
10+2 számjegy (belső pontosság)
Működési mód:algebrai
CPU:MOS MPS7561 008
Regiszterek:2 általános (művelet-tárolással)
1 memória (aritmetikával)
Jellemzők:+/-előjelváltás (negatív számok közvetlen beírása) RVregisztercsere (X-Y) Flebegőpontos számkijelzés Scitudományos (exponenciális) számkijelzés Sqrnégyzetgyökvonás x2négyzetreemelés pipi (3,1415..) értéke behívható 1/xreciprokszámítás trigtrigonometrikus függvények (sin, cos, tg és ezek inverzei: arc sin, arc cos, arc tg) logexponenciális és logaritmusfüggvények (10-es és e-alapú) yxhatványozás n!faktoriális számítása
Kijelző:14 digites LED
Tápellátás:9V elem vagy adapter
Programozási mód:nem programozható
Teszteredmények:trigonometriai:az arcsin(arccos(arctg(tg(cos(sin(60°)))))) eredménye, referenciaérték: 60. 60.01228245
exponenciális:a 0.999160000 eredménye, referenciaérték (első 14 jegye): 3.0068804206375×10-70 3.006896579E-70

P50

A P50 belseje
Részletes leírás

A gép használata

A legtöbb funkció teljesen azonos módon működik, mint a legtöbb tudományos számológépen, egyedül a programozási üzemmód kíván némi magyarázatot. Programírási üzemmódba, illetve vissza a számítási és futtatási üzemmódba az lrn billentyűvel léphetünk. Ilyenkor a kijelző bal oldalán látható az aktuális lépés száma, viszont az ott tárolt billentyűkódot a gép nem jelzi ki. Lehetőség van egy lépést előre haladni az SSTP billentyűvel. Bármelyik másik billentyű lenyomása az adott programlépésen tárolt addigi billentyűkódot felülírja. Számítási és futtatási üzemmódban az R/S billentyű indítja a programot az aktuális pozícióról, az SSTP billentyű pedig csak egyetlen lépést hajt végre, így lehetőség van a program ellenőrzésére. A GOTO lenyomására és kétjegyű programlépés számának beírására az adott lépésre ugrik, ezután belépve az lrn billentyűvel a programírási módba, az adott pozíciótól szerkeszthető a program.

Az R/S utasítás leállítja a programot, a GOTO és a kétjegyű lépésszám az adott lépésre ugrást programoz. Az SKZ, SKN és SKP billentyűkkel feltételes elágazások iktathatók be a programba: mindegyike a kijelzőn lévő számot (kijelzőregiszter) vizsgálja: az SKZ nulla, az SKN negatív érték, az SKP pedig pozítív érték esetén ugorja át a rákövetkező - jellemzően ugró - utasítást.

facebook: arithmomuseum
Design & HTML: Modulit Bt.
(C) www.arithmomuseum.com 2004-2017.